< Wróć na stronę V Zjazd Absolwentów – Biuletyn

Edukacja na rzecz bezpieczeństwa (dawniej Przysposobienie obronne) w latach 2004 – 2014

Kształcenie na rzecz bezpieczeństwa, mimo iż stanowi wartość dodatkową, nie mogąc równać się z takimi obszarami, jak edukacja humanistyczna, czy też przyrodnicza, stanowi istotny aspekt działalności II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Kutnie. Ma ono szczególne znaczenie przede wszystkim dla uczniów, którzy na co dzień pragną poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, jak również próbują swoich sił w konkursach i zawodach znajdujących się poza głównym nurtem przedmiotów kierunkowych i sportu.

W minionym dziesięcioleciu edukacja na rzecz bezpieczeństwa opierała się na przedmiocie – przysposobienie obronne – realizowanym w wymiarze dwóch godzin w całym cyklu kształcenia oraz, od roku szkolnego 2012/2013, na przedmiocie – edukacja dla bezpieczeństwa (jedna godzina w cyklu kształcenia).

Aby sprostać wyzwaniom dnia codziennego szczególny nacisk w zakresie edukacji na rzecz bezpieczeństwa położono na doskonalenie umiejętności udzielania pierwszej pomocy. W tym celu dokonano zakupu niezbędnego sprzętu, dzięki któremu każdego roku uczniowie mogą skutecznie ćwiczyć wykonywanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Dla uzupełnienia codziennej edukacji nawiązano również współpracę z Państwową Strażą Pożarną w Kutnie, której pracownicy, z użyciem nowoczesnego sprzętu, przeprowadzili na terenie szkoły szkolenie z zakresu pierwszej pomocy. Każdego roku grupa uczniów bierze udział w kursach zewnętrznych dotyczących ratownictwa medycznego. W analogicznych szkoleniach, jak również w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia, swoje umiejętności w zakresie pomocy poszkodowanym podnosili członkowie Rady Pedagogicznej. Nieodłącznym elementem edukacji dla bezpieczeństwa są również, przeprowadzane w każdym roku szkolnym, pokazy i pozoracje, m in. z okazji Dnia Wolontariusza, Dnia Bezpieczeństwa, Święta Sportu, itp.

Zasadniczym elementem kształtowania wśród młodzieży postaw obronnych jest udział w konkursach i zawodach, których zdecydowana większość organizowana jest przez Ligę Obrony Kraju, przez co organizację tę należy uznać za czołowego partnera Liceum w procesie edukacji młodzieży na rzecz bezpieczeństwa.

Analizując sukcesy szkoły należy rozpocząć od strzelectwa sportowego. Niemalże każdego roku, na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia, nasi uczniowie zajmują czołowe lokaty, zarówno indywidualnie, jak i drużynowo, w dwuboju ogniowym, a także w świątecznych zmaganiach strzeleckich z broni pneumatycznej. W roku szkolnym 2012/2013 szkoła była licznie reprezentowana w nowej formule zawodów biathlonu letniego. W roku szkolnym 2013/2014 nasi uczniowie odnieśli sukces, zwyciężając w pierwszych zawodach strzeleckich zorganizowanych z okazji obchodów imienin marszałka Józefa Piłsudskiego. Z perspektywy czasu wydaje się, iż specjalnością uczniów Kasprowicza jest Młodzieżowy Konkurs Wiedzy Morskiej pod nazwą „Polska Marynarka Wojenna a Historia Wybrzeża Polskiego”, w którym zawsze odnosili oni sukcesy, zarówno na poziomie powiatowym i wojewódzkim, uzyskując tym samym prawo udziału w finale ogólnopolskim. Byli to: w 2008 r. – Martyna Matusiak, w 2009 r. – Karolina Borowicz i Łukasz Żatkiewicz, w 2012 r. – Adrianna Kobus i Mateusz Walichnowski oraz w 2013 r. – Mateusz Walichnowski.

Niezmiernie ważną z punktu widzenia kształtowania postaw patriotycznych formą rywalizacji młodzieży jest Ogólnopolski Konkurs Recytatorski Wierszy i Pieśni o Tematyce Patriotycznej, organizowany przez Ligę Obrony Kraju z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Nasi uczniowie bardzo często stawali na podium tego konkursu, zarówno w kategorii recytacji, jak również patriotycznej poezji śpiewanej. W 2009 r. Magdalena Florczak i Anna Tadeusiak (śpiew) oraz Krzysztof Bździel (akompaniament) zdobyli pierwsze miejsce w finale ogólnopolskim IV edycji Konkursu, który odbył się w Poznaniu.

W kształceniu na rzecz bezpieczeństwa szczególnie ważne miejsce zajmuje edukacja pożarnicza. Każdego roku uczniowie mają możliwość sprawdzić swoją wiedzę w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej organizowanym pod hasłem: „Młodzież zapobiega pożarom”. Sukcesy uczniów w tym konkursie datują się już od 2009 r. W tym, i w dwóch następnych latach, Tomasz Borkowski zwyciężał na etapie powiatowym i zajmował czołowe lokaty na etapie wojewódzkim. W 2010 r. Tomasz zdobył II miejsce w Polsce uzyskując prawo wstąpienia do jednego z oddziałów Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej. Sukcesy w omawianym turnieju kontynuuje obecnie Rafał Banasiak. W 2013 r. zwyciężył w etapie powiatowym i wziął udział w etapie wojewódzkim, a w obecnym, po sukcesach na terenie powiatu i województwa, uzyskał prawo występu w finale ogólnopolskim turnieju, który odbędzie się w czerwcu br. w Lublinie.

Perspektywa edukacji na rzecz bezpieczeństwa w II LO w najbliższych latach wydaje się zmierzać w dwojakim kierunku. Ze względu na pojawiające się wyzwania życia codziennego, jak również zainteresowania młodzieży, należy niewątpliwe rozszerzać kształcenie w zakresie pierwszej pomocy. Zasadnym i pożądanym byłoby powołanie do życia koła ratowników, które skupiałoby młodzież gotową do poszerzania swoich umiejętności i dzielenia się tą wiedzą z innymi. Drugi kierunek to utrzymanie dotychczasowego trybu udziału młodzieży w konkursach i zawodach, gdyż umożliwiają indywidualny rozwój ucznia oraz wpływają korzystnie na wizerunek szkoły. Strzelectwo sportowe, wiedza marynistyczna czy pożarnicza to dziedziny skupiające mniejszą liczbę młodzieży, ale pozwalające na jej wszechstronny rozwój.

Artur Ciurlej (absolwent 1999

)