< Wróć na stronę V Zjazd Absolwentów – Biuletyn

Edukacja matematyczno – fizyczno – informatyczna w latach 2004-2014

Edukacja matematyczno – fizyczna w II LO im. Jana Kasprowicza w Kutnie stanowi istotny element funkcjonowania szkoły. Na przestrzeni lat w realizację procesu dydaktycznego zaangażowanych było wielu nauczycieli. Niektórzy spośród nich poświęcili szkole, jeśli nie cały, to zdecydowanie najdłuższy okres swojej pracy zawodowej. Na szczególną uwagę zasługują: Stanisław Prośniewski – nauczyciel matematyki w latach 1954-1988, w latach 1976-1985 wicedyrektor, a w roku szkolnym 1985/1986 dyrektor szkoły, Józef Stankiewicz – nauczyciel fizyki od roku 1955, w latach 1969-1976 wicedyrektor, a w latach 1976-l985 dyrektor placówki, Jan Juszkiewicz – nauczyciel fizyki i biologii, wicedyrektor w latach 1954-l964, Marta Gronkiewicz-Durmaj – nauczyciel matematyki w latach 1962-2002, Jadwiga Celińska – nauczyciel fizyki w latach 1967-2001, Wieńczesława Stobińska – nauczyciel matematyki w latach 1971-2003, Aleksandra Katkowska – nauczyciel matematyki w latach 1971-1979, Sławomir Klarzak – nauczyciel fizyki od roku 1978, Sławomir Tomassy – nauczyciel matematyki i informatyki od roku 1986, Mariusz Włodarczyk, nauczyciel matematyki w latach 1990-2009, Elżbieta Kromska – nauczyciel informatyki w latach 1996-1999 i 2009-2011, Ewa Olejniczak – nauczyciel informatyki w roku szk. 1999/2000 i od roku 2003, Magdalena Grabowska – nauczyciel matematyki w latach 2006-2009, Jacek Saramonowicz – nauczyciel historii i informatyki w latach 2004-2010 oraz Marcin Michalski – nauczyciel matematyki od roku 2009.

Od roku 2004, w którym obchodziliśmy poprzedni jubileusz, podlegała ona ciągłym zmianom mającym na celu nie tylko dostosowanie do obowiązujących wymagań programowych, ale również wyjście naprzeciw pojawiającym się potrzebom i zainteresowaniom uczniów.

Wprowadzenie, a w zasadzie przywrócenie, od 2010 roku obowiązkowej matury z matematyki spowodowało, iż rzetelne przygotowanie uczniów do egzaminu dojrzałości stało się dla nas celem nadrzędnym, choć nie jedynym. Zawsze bowiem to uczeń, jako podmiot edukacji i jego potrzeby stanowiły dla nas cel najważniejszy. Dlatego też, poza przygotowaniami do matury, umożliwiamy zainteresowanym uczniom korzystanie z zajęć wykraczających poza ramy obowiązującej podstawy programowej. Od kilku lat dla uczniów klas trzecich tworzymy możliwość uczestnictwa w dodatkowych zajęciach z zakresu analizy matematycznej. Udział w nich pozwala poszerzyć posiadaną wiedzę i czyni łatwiejszym start w nowej rzeczywistości, jaką stanowi dla naszych absolwentów rozpoczęcie studiów. Uczniowie klas pierwszych i drugich mogą natomiast korzystać z dodatkowych konsultacji, co sprzyja nadrobieniu ewentualnych braków w omawianych podczas lekcji zagadnieniach.

Istotnym elementem edukacji matematycznej jest przygotowanie uczniów do udziału w olimpiadach i konkursach.

Jednym z nich jest konkurs matematyczny „KANGUR”, w którym w każdym roku szkolnym uczestniczy około 30 uczniów. Rywalizując w kategoriach JUNIOR i STUDENT nasi uczniowie zostają ich zwycięzcami lub wyróżnionymi. Na uwagę zasługuje tu zwyciężczyni z 2008 roku – Martyna Matusiak, która wygrała tygodniowy pobyt w Paryżu. Rok później laureatami zostali: Marta Klosse, Miłosz Zwarycz i Adam Rojewski. Rok 2010, to wyróżnienie dla Łukasza Gajewskiego w kategorii „Student1”. W roku 2011 z kolei w kategorii „Student 1” wyróżnienie zdobył uczeń klasy IIc – Michał Pluta. Dobre wyniki uzyskały także Klaudia Szymańska z klasy IIIa w kategorii „Student 2” oraz Paulina Sujecka z klasy Ic w kategorii „Junior 2”.

Corocznie uczestniczymy również w organizowanym przez Politechnikę Łódzką KONKURSIE MATEMATYCZNYM im. PROF. WŁODZIMIERZA KRYSICKIEGO. Bierze w nim zwykle udział kilka osób z klas o rozszerzonym programie matematyki. Przygotowanie do konkursu sprzyja poszerzeniu posiadanej wiedzy, a udział w nim jest dobrą formą sprawdzenia posiadanych przez siebie umiejętności. Laureaci mają prawo wyboru dowolnego kierunku na Politechnice Łódzkiej, a wiele innych uczelni bierze pod uwagę wyniki tego konkursu w procesie rekrutacji.

Od 2010 roku uczniowie Kasprowicza uczestniczą również w Powszechnym Internetowym Konkursie Matematycznym organizowanym przez Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. W roku 2012 Mateusz Cierpikowski znalazł się w gronie finalistów tego konkursu.

W rozważaniach na temat edukacji matematycznej na szczególną uwagę zasługuje organizowany przez II LO im. Jana Kasprowicza w Kutnie już od 10 lat KONKURS MATEMATYCZNY DLA GIMNAZJALISTÓW POWIATU KUTNOWSKIEGO. W każdym roku szkolnym rywalizuje w nim około 120 uczniów. Konkurs jest nie tylko doskonałą formą współpracy pomiędzy placówkami, ale przede wszystkim to istotna forma promocji naszej szkoły w środowisku lokalnym. Jego cykliczność sprawiła, iż na stałe wpisał się do kanonu tradycji szkolnej. Corocznie konkurs urozmaicany jest pokazami z fizyki, prowadzonymi przez Sławomira Klarzaka, które w atrakcyjnej formie, doskonale popularyzują przedmiot wśród najlepszych matematyków Powiatu Kutnowskiego. Zwycięzcą tegorocznej, jubileuszowej X edycji konkursu został Jakub Żandarowski z Gimnazjum w Strzelcach, a kolejne miejsca zajęli: Agnieszka Peda z Gimnazjum w Krośniewicach oraz Michał Włodarczyk z Gimnazjum nr 1 w Kutnie. Najlepsi pokonali ponad 70 konkurentów z 9 gimnazjów Powiatu Kutnowskiego.

Niewątpliwe urozmaicenie procesu dydaktycznego oraz wzbogacenie go o nowe formy pozwalało w wyższym stopniu realizować zaplanowane cele. Nie bez znaczenia w tym zakresie był również fakt, ze dzięki sponsorom i rodzicom już w roku 2003/04 pracownia fizyczna została wyposażona w rzutnik multimedialny z zestawem komputerowym. Obróbka i digitalizacja dostępnych wówczas filmów dydaktycznych, wzbogacenie pracowni o symulacje komputerowe i tworzenie prezentacji multimedialnych, w znaczny sposób unowocześniło i uatrakcyjniło proces nauczania. Aktualny zbiór multimediów i dostęp do Internetu jest większy niż możliwości ich wykorzystania podczas lekcji.

Dopełnieniem procesu nauczania były i nadal są wyjazdy do Planetarium oraz udział w zajęciach pokazowych z zakresu fizyki organizowanych przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Organizowane są też wyjazdowe lekcje do Muzeum Techniki w Warszawie, Toruńskiego Orbitarium lub zakładów pracy produkujących podzespoły wykorzystujące elementy omawiane podczas zajęć z fizyki.

Ważną częścią nauczania fizyki jest przygotowanie uczniów do udziału w konkursach przedmiotowych. Jednym z nich jest Konkurs Fizyczny „Lwiątko”, w którym w 2007 roku Paweł Rojewski i Karolina Kromska uzyskali wyróżnienia, a w 2010 roku Bartek Sikorski za swój wynik otrzymał nagrodę ufundowaną przez organizatorów konkursu i honorowy tytuł „taon”.

W latach 2009 – 2012 uczniowie uczestniczyli w konkursie „Fascynująca fizyka” organizowanym przez Stowarzyszenie Nauczycieli Fizyki Ziemi Łódzkiej. Trzyetapowe zmagania konkursowe wieńczył finał, podczas którego uczestnicy prezentowali samodzielnie wykonane oraz opracowane doświadczenie obrazujące wybrane, „fascynujące” zjawisko fizyczne. Konkurs ten stanowił okazję do podjęcia rywalizacji z uczniami z najbardziej renomowanych łódzkich szkół ogólnokształcących. Za niewątpliwy sukces należy zatem uznać fakt, iż w każdej edycji konkursu udział naszych uczniów zakończony został zdobyciem przynajmniej jednego tytułu laureata. W roku 2009 tę zaszczytną godność uzyskał Paweł Augustynowicz, w 2010 r.- Marta Klosse. W roku 2011 dołączył do nich Mikołaj Wieczorek, a w 2012 r. – Mateusz Cierpikowski i Michał Pluta.

Edukacja matematyczna i fizyczna w sposób ścisły i nierozerwalny wiąże się również z informatyką. W 2006 roku dzięki wykorzystaniu środków unijnych całkowicie zmodernizowano istniejącą już wcześniej pracownię komputerową. Wyposażono ją wówczas w 15 komputerów połączonych z serwerem SBS, drukarkę laserową oraz skaner. W 2013 roku nastąpiła wymiana sprzętu. Wykorzystując fundusze przeznaczone na ten cel przez Starostwo Powiatowe w Kutnie zakupiono 15 komputerów klasy i5.

Podobnie, jak w opisywanych wcześniej dziedzinach, również w zakresie informatyki uczniowie „Kasprowicza” odnosili warte uwagi sukcesy.

W roku 2006 Piotr Pietraszewski zdobył tytuł Mistrza Informatyki Powiatu Kutnowskiego, aby następnie w kolejnych etapach uzyskać tytuł Mistrza Informatyki Województwa Łódzkiego. W zawodach ogólnopolskich uczeń ten zajął 5 miejsce.

W roku 2007 ponownie uzyskał on miano Mistrza Informatyki Powiatu Kutnowskiego, a w rywalizacji drużynowej zespół w składzie Piotr Pietraszewski i Mateusz Janczewski stanął na najwyższym podium. W kolejnych etapach konkursu Piotr zdobył tytuł Mistrza Informatyki Województwa Łódzkiego, a w zawodach ogólnopolskich zajął 13 miejsce.

Historia powtórzyła się w roku 2008. Tradycyjnie już tytuł Mistrza Informatyki Powiatu Kutnowskiego trafił do rąk Piotra Pietraszewskiego, a drużyna w składzie Piotr Pietraszewski i Mateusz Janczewski również zajęła I miejsce. Piotr po raz kolejny został też Mistrzem Informatyki Województwa Łódzkiego, a w zawodach ogólnopolskich zajął 7 miejsce.

W 2010 roku z kolei uczeń Wiktor Rozpiórski zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego Konkursu INTER-SIEĆ.

Edukacja matematyczna i fizyczna, jako przedmioty, których uczenie się dla pewnej grupy uczniów jest nie tylko obowiązkiem, ale stanowi ich świadomy wybór, zajmuje ważną pozycję w II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Kutnie.

Marcin Michalski