< Wróć na stronę V Zjazd Absolwentów – Biuletyn

Edukacja geograficzna i ekonomiczna w latach 2004-2014

„… Sercem powinniśmy utrzymywać związek z przeszłością, wyobraźnią unosić się w przyszłość,
ale rozumem trzymać się rzeczywistości…”

Władysław Grabski

Ważną częścią historii edukacji geograficznej szkoły są postacie pedagogów, którzy całym życiem, niezwykłą energią i zaangażowaniem realizowali nawet najtrudniejsze przedsięwzięcia. Tworzyli Naszą Szkołę: Józef Mierzwiński (nauczyciel geografii i języka rosyjskiego 1954-1976), Czesław Widelski (1955-1989) i Katarzyna Kargier (nauczyciel ekonomii i geografii 1987-1992 i 2004-2006).

W ciągu dekady 2004-2014 w szkole wiele się zmieniło. Przede wszystkim młodzież ponadgimnazjalna została objęta powszechną edukacją ekonomiczną. Reforma programowa z roku 2002/2003 wprowadziła obowiązkowy przedmiot: podstawy przedsiębiorczości.

W 2005 roku wyposażono pracownię w nowy sprzęt audio – wizualny, rzutnik multimedialny, a w kolejnych latach odnawiano zbiory atlasów, map, filmów i innych pomocy naukowych oraz zainstalowano stałe łącze internetowe.

W celu urozmaicenia i wzbogacenia prowadzonych zajęć szkolnych podjęto współpracę z Uniwersytetem Warszawskim, Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, Wydziałem Geografii Uniwersytetu Łódzkiego, dzięki czemu uczniowie mogą uczestniczyć w lekcjach geologii, w Wielkiej Lekcji Geografii, w wykładach z pracownikami naukowymi i wyjazdach terenowych.

Nawiązaliśmy stały kontakt z Narodowym Bankiem Polskim, Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie, Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Fundacją Kazimierza Wielkiego w Toruniu, Stowarzyszeniem KoLiber, Palmiarnią w Łodzi. Ważną częścią jest również współpraca z różnymi instytucjami i organizacjami lokalnymi takimi jak: Muzeum Regionalne, Powiatowy Rzecznik Konsumenta, Urząd Skarbowy, Państwowa Straż Pożarna, Powiatowy Urząd Pracy, Komenda Powiatowa Policji, Młodzieżowe Centrum Kariery OHP, Bank PKO BP, Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. i wielu innymi.

Uatrakcyjnieniem procesu nauczania i wychowania oraz możliwością korelacji międzyprzedmiotowej są organizowane każdego roku Dni Nauk Przyrodniczych. Uczniowie uczestniczą w wykładach z udziałem pracowników naukowych. Odwiedzili nas: dr Witold Lenart z Uniwersytetu Warszawskiego Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych, dr Danuta Walkiewicz i mgr Paulina Tobiasz z Zakładu Geografii Regionalnej i Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego, dr Tomasz Jarmużko z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, doktorant Szkoły Głównej Handlowej Hubert Słubik. Odbywają się wycieczki do Krakowa, Trójmiasta, Kampinoskiego Parku Narodowego, do obozu zagłady Auschwitz – Birkenau, Ojcowskiego Parku Narodowego, Kopalni Soli w Kłodawie, Arboretum w Rogowie.

Rozwijanie zainteresowań uczniów, zachęcanie do realizacji własnych marzeń odbywa się również poprzez spotkania z podróżnikami – byli u nas Marian Nowakowski i Artur Gierula.

Interesującą formą poszerzenia wiedzy ekonomicznej są spotkania z ludźmi biznesu, np. Andrzejem Bryłką, Kamilem Cebulskim – najmłodszym milionerem w Polsce.

Ważną częścią obchodów Dni Nauk Przyrodniczych są organizowane warsztaty z dr. Przemysławem Kusztelakiem z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, dotyczące preorientacji zawodowej; pracownikiem BGŻ w Kutnie Tomaszem Netkowskim, kształtujące umiejętności pracy zespołowej; zajęcia z Aleksandrą Bielecką – Rzecznikiem Konsumenta na temat edukacji konsumenckiej.

Realizacja projektu Dni Nauk Przyrodniczych stała się okazją do pogłębiania współpracy z młodzieżą gimnazjalną powiatu kutnowskiego poprzez organizowanie konkursów powiatowych: „Wiedzy o Rosji” połączonego z wykładem pracowników naukowych „Poznajemy sąsiadów Polski – indywidualności przyrodnicze i społeczno- ekonomiczne Rosji” i warsztatami na temat „Gdzie na wakacje?”, gry giełdowej, której celem była popularyzacja wiedzy ekonomicznej, szczególnie rynku kapitałowego, zachęcenie młodzieży szkół gimnazjalnych do efektywnego współdziałania w zespole, podejmowania grupowych decyzji, rozwijania osobistych zainteresowań. Konkurs gry giełdowej odbył się we współpracy z Narodowym Bankiem Polski – sponsorem atrakcyjnych nagród dla zwycięzców konkursu.

Elementem wartym podkreślenia jest udział młodzieży w ogólnoszkolnych konkursach, takich jak: „Skandynawia znana, czy nieznana?”, „Kutno – wczoraj i dziś”, konkurs „Czy znasz swoje miasto?” oraz wycieczkach: „Geograficzne wędrówki po Kutnie”, wycieczki do zakładów pracy, np. Polfarmex S.A.

Na przestrzeni lat 2004 – 2014 młodzież wielokrotnie odnosiła sukcesy w konkursach i olimpiadach. Uczniowie brali udział w Olimpiadzie Geograficznej i Olimpiadzie Nautologicznej, w której do etapu okręgowego zakwalifikowały się: Justyna Reszke (2004), Martyna Leśniewska (2005), która rok później awansowała do finału centralnego.

Dodatkowo młodzież uczestniczyła w kolejnych edycjach Ogólnopolskiego Konkursu Geograficznego „Znaszli swój kraj” – Martyna Leśniewska w 2004 roku zajęła 10 miejsce w Polsce, a cztery lata później w XVIII edycji tego konkursu Hubert Jatczak miejsce 11.

W konkursie towarzyszącym Wielkiej Lekcji Geografii, odbywającej się w związku z Explorers Festival w Łodzi, o Najlepszego Młodego Geografa 10 miejsce (na 620 startujących) uzyskała Aleksandra Skrzynecka (2009). W konkursie Wiedzy Geograficzno – Turystycznej o Regionie Łódzkim „Województwo w sercu Polski” do półfinału w 2006 roku zakwalifikował się Cyprian Graczyk, natomiast w 2009 roku Michał Banasiak zajął szóste miejsce. W 2013 roku Dawid Stanowski dostał się do półfinału tego konkursu. W XV edycji Dawid poprawił swój wynik, został finalistą – zajął II miejsce i otrzymał indeks na jeden z kierunków studiów Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego.

Efekty pracy uczniów doskonale można zauważyć również w postaci znaczących sukcesów w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym „Skandynawia – daleka czy bliska?” – do ścisłego finału zakwalifikowała się Berenika Bartnik, która reprezentowała województwo łódzkie w etapie centralnym tego konkursu w Warszawie (2006).

Uczniowie angażowali się też w przedsięwzięcia organizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. W konkursie „Potrawa regionalna Ziemi Kutnowskiej” Joanna Moszczyńska otrzymała wyróżnienie (2006). W 2013 roku młodzież Kasprowicza uczestniczyła w XX Młodzieżowym Pieszym Rajdzie „Śladami historii i zabytków Kutna”. Rajdowi towarzyszył konkurs, wśród 180 uczestników nie zabrakło uczniów naszej szkoły. Adrian Olesiński i Aleksandra Sadowska wygrali wycieczkę do niemieckiego miasta Forst, gdzie odbyły się setne urodziny różanego ogrodu.

Imponujące sukcesy uczniowie odnieśli w wojewódzkim konkursie edukacyjnym w kategorii szkół ponadgimnazjalnych „90 lat Województwa Łódzkiego” organizowanym przez Łódzkiego Kuratora Oświaty i Marszałka Województwa Łódzkiego. Patrycja Stempińska, Paweł Olejniczak, Tomasz Kołudzki zajęli trzy pierwsze miejsca.

II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza zawsze towarzyszyło uczniom nie tylko w zdobywaniu wiedzy, ale także w kształtowaniu charakteru oraz rozwijaniu ich pasji i umiejętności. W tym celu umożliwiono uczniom udział w licznych ekonomicznych konkursach, projektach i olimpiadach, takich jak: Ogólnopolski Konkurs „Zarządzanie Firmą”, Ogólnopolskie Warsztaty – „Zarządzanie Firmą – MESE 2006”, „Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Bankach”, „Rekiny przedsiębiorczości”, konkursie internetowym wiedzy o euro, polityce monetarnej, oszczędzaniu, inwestowaniu i rynku pracy pod hasłem „Tede i Kołcz”.

W Ogólnopolskim Konkursie „Biznes Junior 2006” do półfinału zakwalifikowała się pięcioosobowa drużyna uczniów: Karol Wawrzyniak, Michał Bagrowski, Szymon Dobiński, Łukasz Gałusa, Kamil Piotrowicz. Spośród kilku tysięcy drużyn z całego kraju znaleźli się wśród 90 najlepszych.

W III ogólnopolskiej edycji konkursu „Moje finanse – z klasy do kasy” – Piotr Pietraszewski, Grzegorz Pawlak, Łukasz Kaca zajęli 4 miejsce w województwie łódzkim, wszyscy zdobyli certyfikaty inwestora (2006). W 2006 roku członkowie Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Kutnie uczestniczyli w Gali Przedsiębiorczych Nauczycieli IMPULS, która odbyła się na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Drużyna w składzie: Hubert Jatczak, Grzegorz Pawlak i Piotr Pietraszewski odebrała nagrodę z rąk Prezesa NBP Leszka Balcerowicza za II miejsce w Polsce w ogólnopolskim projekcie „Pieniądze leżą na ulicy” w kategorii „Prezentacja multimedialna”. Nauczyciel otrzymał nagrodę pieniężną, a młodzież wygrała dla szkoły 3 tys. złotych, za które zakupiono projektor i atlasy geograficzne. Uczniowie brali udział w Olimpiadzie Przedsiębiorczości, w której Małgorzata Jakubowska (2007) i Marlena Kraska (2008) zakwalifikowały się do eliminacji okręgowych. W Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej w etapie okręgowym uczestniczyli Berenika Bartnik, Hubert Jatczak (2008).

Kolejnym sukcesem zakończył się udział naszych maturzystów w konkursie „Daj szansę fortunie – zaprzyjaźnij się z ekonomią” (2008). W Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono nagrody laureatom, którzy otrzymali wyróżnienie w kategorii „Gazetka”. Nagrodzeni uczniowie to: Natalia Matusiak, Mateusz Janczewski, Hubert Jatczak, Grzegorz Pawlak, Piotr Pietraszewski. Wyróżnienie i nagrodę pieniężną w kategorii „scenariusz lekcji” otrzymał nauczyciel.

W szkole nieustannie podejmowane są nowe inicjatywy będące propozycją dla młodych ludzi. Przykładem takich działań jest Ogólnopolski Konkurs Ekonomiczny „Banki w akcji” – drużyna w składzie: Arkadiusz Arkita, Kamil Wawrzyńczak, Piotr Moszczyński zakwalifikowała się do półfinału tego konkursu (2008). Aktywny udział młodzieży i zaangażowanie nauczycieli naszej szkoły w ogólnopolskich programach edukacyjnych o tematyce ekonomicznej został zauważony i doceniony podczas Gali IMPULS 2007 organizowanej z inicjatywy Narodowego Banku Polskiego, Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości oraz Polskiego Radia S.A. w Warszawie. Tytuł najlepszego nauczyciela przedsiębiorczości w województwie łódzkim w kategorii „Szkoła ponadgimnazjalna” otrzymała Małgorzata Walerczak. Rok później podczas Gali Przedsiębiorczych Nauczycieli IMPULS 2008 tytuł najlepszego nauczyciela przedsiębiorczości w województwie łódzkim w kategorii „Szkoła ponadgimnazjalna” otrzymały Katarzyna Kargier i po raz drugi Małgorzata Walerczak.

Ogromne zaangażowanie społeczności szkolnej w działania przedsiębiorcze zaowocowało nadaniem naszej szkole certyfikatu jakości „Szkoła Przedsiębiorczości”, który wręczył na uroczystej gali Marszałek Województwa Łódzkiego Włodzimierz Fisiak. W województwie łódzkim do udziału w I edycji programu zgłosiły się 42 szkoły. Kapituła konkursu ostatecznie certyfikat jakości „Szkoła Przedsiębiorczości” przyznała 14 szkołom, w tym także nam – jedynej szkole w powiecie kutnowskim (2008).

Kolejnym sukcesem jest zajęcie przez Macieja Klarzaka I miejsca w województwie łódzkim w ogólnopolskim konkursie „Wypromuj Swoją Małą Ojczyznę”. Maciej reprezentując województwo łódzkie uczestniczył w uroczystym finale tego konkursu w gmachu Sejmu RP w Warszawie (2011).

W ostatnich dziesięciu latach nauczania geografii i podstaw przedsiębiorczości koncentrowano się na podwyższaniu kwalifikacji nauczycieli, aby sprostać wymaganiom edukacyjnym współczesnej szkoły. Równocześnie skupiano się na podnoszeniu efektywności nauczania, czego rezultatem są godne uwagi wyniki egzaminu maturalnego z geografii. Przez cały ten okres dbano o utrwalanie pozytywnego wizerunku szkoły w środowisku jako instytucji przyjaznej każdemu. Stwarzano sytuacje, w których uczeń rozwija wszystkie sfery swojej osobowości, zdobywa i kształtuje potrzebne w życiu doświadczenia i umiejętności. Rozważnie pozyskiwano nowe pomoce dydaktyczne, zmodernizowano bazę lokalową, wpływając tym samym na uatrakcyjnienie zajęć oraz wzrost jakości pracy szkoły, zgodnie z sentencją Alberta Einsteina

„Nauka w szkołach powinna być prowadzona w taki sposób, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek”.

Małgorzata Walerczak