< Wróć na stronę V Zjazd Absolwentów – Biuletyn

Edukacja chemiczna w latach 2004-2014

Jubileusz 60-lecia szkoły to okazja do spotkania w czasie, kiedy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość dają możliwość weryfikacji zdobytych prawd. To czas, w którym wspominamy szkolne lata, koleżanki, kolegów i naszych pedagogów, bez których edukacja nie miałaby racji bytu. Historię szkoły w zakresie chemii tworzyli następujący nauczyciele: Maria Izbelska (1954-1957), Jan Kotarski (1958-1981), Zdzisław Bugajny (1965-1978), Adam Kominiak (1981-2008), Katarzyna Szymańska (1981-1988), Beata Andrysiewicz-Gruźlińska (1995-2001 i 2004).

W roku 2008 w pracowni zamontowany został rzutnik multimedialny, komputer, przeprowadzono remont dygestorium (wyciąg).Wykorzystywanie środków audiowizualnych i programów multimedialnych na zajęciach to już standard.

Na przestrzeni lat 2004-2014 młodzież wielokrotnie odnosiła sukcesy w różnych dziedzinach. Nasi uczniowie brali udział w Olimpiadzie Chemicznej, w której dwukrotnym sukcesem pochwalić się może Marta Zielak – uczestniczka I i II etapu 55 Olimpiady Chemicznej w roku szkolnym 2008/2009, w Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym im. prof. Antoniego Swinarskiego w Toruniu, czy też Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym im. Ignacego Łukasiewicza w Płocku, którego laureatami zostali kolejno: Adam Radzimierski (2005), Joanna Narewska (2006), Tomasz Materski (2007). Otrzymali oni jednocześnie indeksy uczelni wyższych.

Od roku 2011/2012 nasze Liceum, jako pierwsza szkoła ponadgimnazjalna w Kutnie, uczestniczyło w Akademii Ciekawej Chemii. Warsztaty organizuje Uniwersytet Łódzki. Zajęcia odbywają się cyklicznie raz w miesiącu przez cały rok szkolny. Uczniowie biorą udział w wykładach obejmujących wybrane zagadnienia z zakresu chemii nieorganicznej, organicznej i fizycznej, wzbogaconych pokazami multimedialnymi oraz eksperymentami przeprowadzanymi „na żywo”. Cały cykl spotkań kończy się w kwietniu konkursem. W roku 2012 wśród trójki wyróżnionych znalazła się uczennica naszego Liceum – Klementyna Kępińska. Nagrodą był udział w 3-dniowych warsztatach chemicznych, które odbyły się na Wydziale Chemii UŁ. W tym roku nasi uczniowie również brali udział w zajęciach Akademii Ciekawej Chemii. Cztery osoby, spośród siedmiu biorących udział w konkursie, dostały zaproszenie na warsztaty laboratoryjne.

Formą poszerzenia wiedzy, a przede wszystkim uatrakcyjnienia zajęć dydaktycznych są organizowane od lat Dni Nauk Przyrodniczych, które mają miejsce na przełomie marca i kwietnia. Odbywają się seminaria, wykłady, konkursy.

Poprzez wyjścia do Oczyszczalni Ścieków, Stacji Uzdatniania Wody, zakładów farmaceutycznych TEVA KUTNO, firmy produkującej płyny infuzyjne – Fresenius Kabi Kutno, młodzież ma możliwość zgłębić tajniki pracy zakładów oraz poznać technologię produkcji. Wizyty te mogą być może skłonić do refleksji nad wyborem przyszłego miejsca pracy.

Uczniowie uczestniczą w wielu wycieczkach przedmiotowych. Odwiedzili między innymi: Muzeum Marii Skłodowskie-Curie w Warszawie, Arboretum w Rogowie, Zakład Anatomii Prawidłowej w Łodzi, Eksperymentarium w Łodzi.

Jednym z elementów Dni Nauk Przyrodniczych jest Konkurs Chemiczny dla gimnazjalistów powiatu kutnowskiego, nad którym patronat sprawuje Starosta Kutnowski. W roku szkolnym 2006/2007 odbyła się I edycja tego konkursu. Zorganizowali go nauczyciele chemii pan Adam Kominiak oraz pani Aneta Borowicz. Konkurs znalazł zainteresowanie wśród uczniów gimnazjów, był formą poszerzenia wiedzy i poznania nowych osób. Składał się z dwóch etapów: rozwiązanie zadań w szkołach macierzystych, a następnie kolejnych w naszym Liceum. Przy okazji zmagań z teorią gimnazjaliści mieli okazję uczestniczyć w pokazach pierwszej pomocy przedmedycznej, poznać funkcjonowanie szkoły. Najciekawszą częścią konkursów są zawsze pokazy laboratoryjne przygotowane przez młodzież naszej szkoły, w których to uczniowie gimnazjów mogą także brać udział. Od roku 2010 konkurs przybrał nieco inną formę. W ramach profilu biologiczno-chemicznego został przekształcony w konkurs przyrodniczy obejmujący zagadnienia z biologii i chemii.

Nasza szkoła towarzyszy uczniom nie tylko w zdobywaniu wiedzy, ale także w kształtowaniu charakteru oraz rozwijaniu ich pasji i umiejętności. Już na stałe w historię szkoły wpisała się współpraca z Uniwersytetem Łódzkim. Co roku nasi uczniowie w ramach UZO (Uniwersytet Zawsze Otwarty) biorą udział w warsztatach laboratoryjnych przygotowywanych przez pracowników naukowych Wydziału Chemii Uniwersytetu Łódzkiego.

W tym roku (2014) w ramach Dni Nauk Przyrodniczych gościliśmy w progach Liceum pracowników uniwersyteckich: prof. dr. hab. Grzegorza Andrijewskiego, dr. Radosława Dałkowskiego oraz członków Studenckiego Koła Naukowego Chemików przy UŁ. Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w wykładzie „Czy bać się chemii?” wygłoszonym przez prodziekana ds. studenckich dr. hab. Grzegorza Andrijewskiego oraz w pokazach laboratoryjnych przygotowanych przez członków Studenckiego Koła Naukowego Chemików. Można było zobaczyć między innymi: wulkan, parowóz, znicz olimpijski, ciecz nieniutonowską oraz sztuczną krew, która jak zawsze wzbudza wiele emocji.

W trakcie spotkania dr Radosław Dałkowski z Pracowni Zagrożeń Środowiska przedstawił ofertę edukacyjną Wydziału Chemii i zachęcał licealistów do studiowania na UŁ.

Przez wszystkie lata rozbudzano wśród młodzieży szkolnej zainteresowania tak barwnym przedmiotem, jakim jest chemia, odkrywano i rozwijano uzdolnienia, pobudzano do twórczego myślenia. Będziemy kontynuować te działania i czerpać z doświadczeń poprzedników.

Aneta Borowicz (absolwentka 1995)