< Wróć na stronę V Zjazd Absolwentów – Biuletyn
Wolontariat – Z potrzeby serca
Uczniowie i nauczyciele naszego Liceum pomagają tym, którzy najbardziej potrzebują wsparcia. Pomagamy w każdy możliwy sposób: finansowo, materialnie, poświęcamy swój czas dla innych. Wspieramy ogólnopolskie akcje charytatywne, jak również sami inicjujemy działania mające na celu wspieranie potrzebujących z regionu kutnowskiego.
„Kasprowicz” corocznie włącza się w akcję „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”. W listopadzie i grudniu, na terenie szkoły zbierana jest długoterminowa żywność, ubrania, a także zabawki i słodycze. Z zebranych darów przygotowywane są paczki, które trafiają przed Świętami Bożego Narodzenia dla najbardziej potrzebujących mieszkańców naszego miasta. Koordynatorami akcji na terenie szkoły są nauczyciele: Artur Ciurlej, Aneta Borowicz i Urszula Matusiak.
Również co roku przyłączamy się do ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”. Jej celem jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną – w domach dziecka, rodzinnych domach dziecka, czy pogotowiach rodzinnych. W trakcie tej akcji, której koordynatorem jest Artur Ciurlej, zbieramy przede wszystkim drobne monety, gdyż każdy „grosz” jest na wagę złota.
W 2013 r. uczniowie i nauczyciele po raz pierwszy wzięli udział w akcji „Szlachetna Paczka”. Dzięki naszemu wspólnemu zaangażowaniu udało się zebrać 1537,67 zł, co pozwoliło na zakup odzieży, butów, środków czystości oraz wyposażenia gospodarstwa domowego, jakże potrzebnych i niezbędnych w wybranej przez nas rodzinie. Pozytywny odzew i wysoka suma potwierdzają, iż społeczność kasprowiczowska posiada wyjątkową wrażliwość dla potrzebujących pomocy. Koordynatorami „Szlachetnej Paczki” w naszej placówce byli: Barbara Rostek-Nowacka, Urszula Matusiak, Anna Adamowska, Aneta Borowicz i Piotr Staniszewski.
Od 2010 r. wolontariusze z „Kasprowicza”, pod opieką Piotra Staniszewskiego, systematycznie współpracują z Kutnowską Placówką Opiekuńczo-Wychowawczą „Tęcza”, pomagając podopiecznym w lekcjach i organizując im czas wolny. W ciągu prawie czterech lat w wolontariat na rzecz „Tęczy” zaangażowało się ponad 50 uczniów „Kasprowicza”. Do najbardziej aktywnych należą: Paulina Kowalska, Joanna Kolasa, Ewelina Rajska, Joanna Guziołek, Adrianna Rosińska, Dominika Durska, Justyna Gawryszczak, Martyna Waliszewska i Weronika Racewicz. Oprócz cotygodniowych wizyt w Domu Dziecka, raz w roku organizujemy dla wychowanków z „Tęczy” bal karnawałowy. Bale poprzedzają zbiórki pieniędzy przeprowadzane wśród uczniów naszego Liceum. Za zebrane fundusze oraz dzięki wsparciu Rady Rodziców możemy zakupić drobne upominki, słodycze (bardzo istotne!) oraz napoje dla podopiecznych Domu Dziecka. Barwne przebrania, głośna muzyka i liczne konkursy sprawiają, że czas na balu biegnie bardzo szybko. Dla naszych wolontariuszy za każdym razem to niezapomniany dzień, w którym nagrodą za ich pracę jest szczery uśmiech malucha.
W okresie od 4 listopada do 31 grudnia 2013 roku wolontariusze z naszej szkoły włączyli się w realizację projektu „Integracyjne warsztaty dla osób chorych, niepełnosprawnych mające na celu pomoc w pokonaniu barier psychicznych i akceptację swojej niepełnosprawności”. Uczniowie – Martyna Waliszewska, Weronika Racewicz, Aleksandra Pogorzelska, Aneta Ogłodzińska i Mateusz Krukar oraz opiekun Piotr Staniszewski regularnie brali udział w zajęciach wspólnie z osobami niepełnosprawnymi z kutnowskiej „Niezabudki”. Warsztaty pozwoliły zdobyć cenne doświadczenia, otworzyć się na świat, a przede wszystkim na człowieka niepełnosprawnego.
Społeczność II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Kutnie wspiera potrzebujących w wielu innych akcjach. W 2005 r. pozyskiwaliśmy od sponsorów fundusze oraz zorganizowaliśmy koncert, z którego dochód przeznaczony był na zakup sprzętu i rehabilitację dla wymagającego bardzo drogiego leczenia ucznia naszej szkoły – Marcina Chrzanowskiego. 18 stycznia 2012 r. odbył się koncert na rzecz pomocy zmagającemu się z ciężką chorobą Krzysztofowi Michalskiemu, dziennikarzowi Radia Łódź, od czasów szkolnych związanemu z Kasprowiczem. Na deskach Kutnowskiego Domu Kultury wystawiliśmy spektakle „Moralność według Dulskiej” oraz „Co jest grane?, czyli Czechow w trzech odsłonach”, w trakcie których zbieraliśmy fundusze na rzecz kutnowskiego hospicjum, reprezentowanego przez panią prezes Katarzynę Kowalewską.
Kasprowiczowska wspólnota odpowiedziała również na prośbę p. Haliny Janczewskiej z Kutna o pomoc dla chorej na mannozydozę córki Ani. Dla nieuleczalnie chorej dziewczynki w listopadzie i grudniu 2011 r. zebraliśmy produkty do świątecznej paczki – m.in. słodycze, zabawki, artykuły higieniczne. Organizowaniem zbiórki z pomocą dla Ani zajmowali się uczniowie pod opieką Agnieszki Makuły-Brody i księdza Leszka Judy.
Co roku w dniu 1 listopada uczniowie naszego liceum uczestniczą w kwestach na rzecz odnowienia starych grobów na cmentarzu parafialnym w Kutnie.
Uczniowie „Kasprowicza” aktywnie włączają się w działania związane z niesieniem pierwszej pomocy, zabezpieczając od strony medycznej uroczystości i imprezy organizowane na terenie powiatu kutnowskiego, np. w trakcie Odysei Historycznej w Kutnie i Leszczynku, w trakcie Święta Róży, Kutnowskiej Majówki, Małej Ligi Baseballowej, Festiwalu Ognia Fireproof, rajdów rowerowych, festynów, a nawet przy Inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem czy w czasie Ogólnopolskich Spotkań Młodych w Lednicy. Do grupy ratowników należą: Mateusz Znyk, Bartosz Czarnecki, Jesika Misztal, Anna Tomaszewska, Jakub Kulesza, Magdalena Stasiak, Anna Zwierzchowska, Maciej Jabłoński, Piotr Wilczyński i Michał Mroczkowski. Różnorodna działalność wolontariacka Mateusza Znyka została doceniona, czego potwierdzeniem jest nadanie mu w Lokalnym Centrum Wolontariatu w Kutnie w grudniu 2013 r. tytułu wolontariusza roku.
Pod opieką nauczycielek Magdy Bilickiej i Danuty Kubiak działa w szkole grupa wolontariuszy współpracująca z Małą Ligą Baseballową. Przed wakacjami uczniowie z naszej szkoły uczestniczą w kursach pomocy przedmedycznej oraz poznają zasady bezpieczeństwa, aby móc w trakcie wakacji pomagać zagranicznym gościom w czasie rozgrywek Małej Ligi.
Rozmaita forma niesionej pomocy sprawia, że uczniowie mają możliwość zaangażowania się w wolontariat w taki sposób, jaki najbardziej im odpowiada. Czynny udział dużej liczby licealistów z „Kasprowicza” w pomaganie innym powoduje, że udzielane przez nas wsparcie przynosi realne i widoczne efekty.
Człowiek potrzebujący wsparcia zazwyczaj szuka go w najbliższej rodzinie. Pomoc, jakiej udziela innym kolejne już pokolenie uczniów II LO w Kutnie potwierdza fakt, że kasprowiczowska społeczność to jedna wielka rodzina.
Piotr Staniszewski (absolwent 1991)