< Wróć na stronę V Zjazd Absolwentów – Biuletyn

Szkolny Klub Europejski – EUROPA@KASPROWICZ.PL

Początek nowego stulecia przyniósł wiele zmian w życiu Polaków, był też czasem rozważań nad zasadnością wejścia Polski do Unii Europejskiej. Dyskutowali o tym również uczniowie Kasprowicza. Ich entuzjazm i zapał udzielił się także nam – nauczycielom. Tak zrodził się pomysł stworzenia Szkolnego Klubu Europejskiego SKEA.

Spotkał się on z dużym zainteresowaniem młodzieży, w krótkim czasie nawiązaliśmy też kontakty z klubami europejskimi z innych miejscowości w całej Polsce (Płock, Sierpc, Gostynin, Raciąż, Żychlin, Darłówek). Zaowocowało to wspólnymi ciekawymi przedsięwzięciami. Zorganizowaliśmy Dni Europy (6-7 maja 2002), które spędziliśmy w towarzystwie młodzieży z zaprzyjaźnionych klubów europejskich z Płocka i Raciąża oraz gimnazjalistów z kutnowskich szkół. Przeprowadziliśmy m.in. prareferendum badające nastroje proeuropejskie wśród uczniów, debatę oksfordzką dotyczącą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej poprzedzoną prelekcją na temat nowej waluty europejskiej EURO. Gościliśmy w Płocku na spotkaniu („grill europejski”) zorganizowanym przez Szkolny Klub Europejski przy Zespole Szkół Ochrony Środowiska.

Z biegiem czasu Dni Europy przekształciły się w Tydzień Europejski obfitujący w konkursy, debaty, spotkania z ciekawymi ludźmi, wyjazdy i warsztaty. Jednocześnie zainicjowaliśmy cykl spotkań pt. „Kasprowicz w Europie” ukazujący nowe perspektywy młodzieży w Unii Europejskiej. Wraz z Urzędem Miasta Kutno oraz Starostwem Powiatowym współorganizowaliśmy festyn proeuropejski pt. „Marsz ku Europie” (30 maja 2003). Z tej okazji przygotowaliśmy stoisko prezentujące Polskę, opracowaliśmy prezentację multimedialną pt. „Polska”, stworzyliśmy makietę przedstawiającą główne miasta i zabytki naszego kraju. Uczniowie w polskich strojach ludowych zatańczyli poloneza. Nie zabrakło też chleba ze smalcem i bociana na dachu krytym strzechą.

Najbardziej aktywnymi członkami naszego Klubu byli Liliana Urbańczyk, Michał Adamski, Michalina Swędrowska, Monika Przepiórkowska, Ewelina Słowińska, Ada Ziółkowska, Bartosz Morzyk, Joanna Januszewska, Marta Miechońska, Agnieszka Gołąb, Monika Czerwińska, Martyna Tarka, Agata Minkuszek, Justyna Reszke, Maja Stefańska, Joanna Karczewska oraz Damian Domański.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu nie tylko rozwijali oni swoje pasje, lecz także osiągali sukcesy. Wymienić należy choćby udział Lilki Urbańczyk w ogólnopolskim spotkaniu Okrągłego Stołu Szkolnych Klubów Europejskich w Warszawie, zorganizowanym pod patronatem Prezydenta RP (7 grudnia 2002). Wydarzenie to było ogromnym wyróżnieniem dla naszego Klubu. Lilka bowiem znalazła się wśród 15 delegatów reprezentujących region województwa łódzkiego i stołecznego. Lilka i Michalina Swędrowska wyjechały na obóz szkoleniowo – wypoczynkowy do Darłówka (24 – 27 lutego 2002). Klubowicze z Michałem Adamskim na czele wzięli udział w Paradzie Schumana (10.05.2003). Michalina i Michał (obecnie Adamscy) uczestniczyli w XVIII Ogólnopolskiej Szkole Europejskiej zorganizowanej przez Parlament Młodzieży Miasta Przemyśla, gdzie debatowano o kulturze, historii i systemach politycznych państw tworzących Unię Europejską. Przeprowadzono także całodniowe uchwalanie dyrektywy (Michał był przewodniczącym Rady Europejskiej, a Michalina ambasadorem Danii). Członkowie naszego Klubu uczestniczyli również w I Debacie o przyszłości Polski w Unii Europejskiej, której honorowym patronem był Przewodniczący Sejmowej Komisji Europejskiej Józef Oleksy. Wzięli również udział w projekcie „Europa moich marzeń – młodzież w Unii Europejskiej” (Ogólnopolskie Targi Pracy OHP), „Francja-Polska dla Europy” i seminarium „Region Kutnowski – szanse w Unii Europejskiej”.

Cyklicznie odbywające się spotkania Klubu miały na celu również przygotowanie uczniów do konkursów i olimpiad tematycznych. Nasi młodzi Europejczycy sprawdzali swą wiedzę w Olimpiadzie Wiedzy o Unii Europejskiej organizowanej przez Wyższą Szkołę Humanistyczną Aleksandra Gieysztora w Pułtusku (w drugim etapie znaleźli się Maria Dobraczyńska, Anna Maciak i Łukasz Sidorowicz) oraz Olimpiadzie Wiedzy o Unii Europejskiej organizowanej przez Centrum Europejskie Uniwersytetu Szczecińskiego (do drugiego etapu zakwalifikowali się Paweł Grochulski i Łukasz Sidorowicz). Natomiast Michalina, Michał oraz Daria Stawowska reprezentowali nas w III Turnieju Wiedzy o Unii Europejskiej i Świecie Współczesnym w Zgierzu (06 kwietnia 2002).

Jednym z głównych zadań Klubu było rozpowszechnianie wiedzy na temat Unii Europejskiej wśród młodzieży całego Liceum. W tym celu przygotowywaliśmy i regularnie aktualizowaliśmy gazetkę o tematyce europejskiej. Zaprojektowaliśmy także stronę internetową SKE. Stałymi elementami naszej witryny były publikowane w ciekawej formie graficznej informacje na temat struktur, historii, instytucji, funduszy Unii Europejskiej. Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się także „Eurociekawostki”. Nowatorskim pomysłem był cykl konkursów językowych publikowanych na stronie internetowej SKEA. Co poniedziałek zamieszczaliśmy nowe konkursy z języka francuskiego, niemieckiego, rosyjskiego i angielskiego. Rozwiązania otrzymywaliśmy na adres poczty elektronicznej SKE. Bieżące wyniki konkursów ogłaszaliśmy na stronie Klubu, a najciekawsze prace publikowaliśmy w biuletynie SKEA i szkolnej gazetce Reps@c. Cennym źródłem informacji o wydarzeniach z życia Klubu i inicjatywach podejmowanych w Unii Europejskiej był Biuletyn. Ukazywał się on raz w miesiącu, a tworzony był przez opiekunów Szkolnego Klubu Europejskiego p. Annę Adamowską i p. Kamila Kobusa oraz wszystkich członków Klubu.

Ogromne zaangażowanie Klubowiczów, profesjonalizm oraz skala podejmowanych działań skutkowały szeroką współpracą z Centrum Informacji Europejskiej w Warszawie, z Fundacją Schumana, z Regionalnym Centrum Informacji Europejskiej w Płocku, z Kutnowskim Centrum Europejskim oraz przede wszystkim z Urzędem Komitetu Integracji Europejskiej, gdzie Szkolny Klub Europejski SKEA z Kasprowicza został oficjalnie zarejestrowany.

Klub tworzyli ludzie z pasją, pełni pomysłów, otwarci, aktywni, poszukujący odpowiedzi na nurtujące ich pytania i zarażający swym entuzjazmem innych. Współpraca z nimi była prawdziwą przyjemnością i źródłem satysfakcji.

Anna Adamowska, Kamil Kobus